Blog Post

اجرای طرح مهارت‌افزایی ۲۰۲۰ در دانشگاه خوارزمی/۸مجله پژوهشی در آستانه دریافت نمایه بین‌المللیمعاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی از اجرایی‌شدن طرح مهارت‌افزایی ۲۰۲۰ در این دانشگاه به صورت مقدماتی خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ دوره ۱۵۰ ساعته برگزار کرده‌ایم که آموزش مهارت‌هایی همچون انجام کار گروهی٬ ارتباطات تصمیم‌گیری و … ذیل آن قرار می‌گیرد.

محمدحسین مشهدی‌­زاده در آستانه یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار آپ وب، با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی با توجه به مأموریت قبلی آن به عنوان دانشگاه تربیت معلم و در تلاش برای رسیدن به جایگاه واقعی خود در بین دانشگاه های کشور، به تدریج آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز در جهت رشد کیفی و ارتباط با جامعه را تدوین کرده است، گفت: این امر مستلزم اصلاح چارت سازمانی به منظور شکل‌دهی به واحدهای مختلف بوده است.

اجرایی شدن آیین‌نامه تشکیل و حمایت از هسته‌های پژوهشی

وی با اعلام اینکه در سال 96 به منظور هدفمندسازی پژوهش‌ها و ارتقای کیفیت در کنار کمیت، آیین‌نامه تشکیل و حمایت از هسته‌های پژوهشی تدوین شده است، از تصویب و به مرحله اجرایی رسیدن آیین‌نامه فوق خبر داد و اظهار کرد: افق سال 1404 ما این است که رتبه دانشگاه خوارزمی دربین10 دانشگاه برتر کشور و 250 دانشگاه برتر بین المللی در حوزه پژوهش، فناوری و توسعه دانش‌بنیان قرار گیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی همچنین از تصویب آیین‌نامه پایه ویژه در هیئت امنای دانشگاه خبر داد و تشریح کرد: طبق این آیین‌نامه به فعالیت‌های کیفی همکاران در زمینه‌های پژوهشی و بین‌المللی امتیاز تعلق می‌گیرد، از جمله به اعضا هیات علمی که جزو دانشمندان 1 درصد برتر در سطح  بین‌المللی قرار گیرند و یا مقالاتی در مجلات Q1 چاپ کنند، امتیاز ویژه تعلق خواهد گرفت.

مشهدی‌زاده رشد مقالات دانشگاه خوارزمی در پایگاه Scopus از سال 2014 تا سال 2017 را بیش از 25 درصد عنوان کرد و ادامه داد: علی‌رغم آن که رشد کمی مقالات ISC طی سال‌های 92 تا 95 چندان خوب نبوده است، وضعیت دانشگاه به لحاظ میزان رشد در زمینه‌های مختلف بسیار خوب است. این در حالی است که برنامه اصلی ما با توجه به تعداد زیاد اعضای هیئت علمی در رشته‌های علوم انسانی، بین‌المللی شدن مقالات دانشگاه خوارزمی در حوزه این علوم است.

وی سپس به موضوع شرکت اساتید در کنفرانس‌های بین‌المللی خارج از کشور پرداخت و توضیح داد: در سال 92 تعداد شرکت‌کنندگان در این کنفرانس‌ها 7 نفر بود. این در حالی است که دانشگاه 400 عضو هیئت علمی داشت. در سال 96 با 500 عضو هیات علمی این عدد به 38 نفر رسیده است٬ اما این موضوع هنوز هم جای کار دارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی ضمن اشاره به هزینه‌های اَرزی فرصت‌های مطالعاتی، میزان استقبال از چنین فرصت‌هایی را کم توصیف کرد و گفت: این مسأله‌ای است که در دانشگاه‌های دیگر هم وجود دارد. در سال 96، 6 نفر و در سال‌های قبل از آن افراد کمتری متقاضی فرصت مطالعاتی بوده‌اند. قصد داریم این تعداد را در سال 97 به ۸ الی ۹ نفر برسانیم.

مشهدی‌زاده در رابطه با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه خوارزمی، تصریح کرد: تعداد 7 مؤسسه از  پیش موجود بوده که برخی فعال بوده و برخی دیگر هیچ فعالیت به‌خصوصی نداشته‌اند؛ در این زمینه برنامه‌ای مدون شده تا بر طبق آن٬ جلسات ماهانه‌ای با حضور نمایندگان این مؤسسات برگزار شود تا آن‌ها به شرح برنامه‌های سالانه خود بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: پژوهشکده نفت نیز با توجه به توان‌مندی‌های دانشکده زمین شناسی و شیمی در ارائه پایان‌نامه‌های مرتبط با این حوزه افتتاح شده٬ ضمن آن که اواخر اسفند 96 با وزارت نفت نیز قرارداد پژوهشی در حوزه اکتشافات منعقد کرده‌ایم.

فعالیت پژوهشکده علوم حرکتی در دانشکده تربیت بدنی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه مشکلات کشور در خصوص مسئله سیلاب و حوزه آب به راه‌اندازی مرکز پژوهشی آب و مرکز پژوهشی سیلاب انجامیده است، از فعالیت پژوهشکده علوم حرکتی در دانشکده تربیت بدنی خبر داد و اظهار کرد: این دانشکده از دانشکده‌های مطرح کشور در زمینه این علوم است که بسیاری از بزرگان ورزش کشور از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مشهدی‌زاده همچنین از ورود پژوهشکده علوم همگرا (NBIC) به حوزه پژوهش‌های پراکنده در زمینه‌های نانو تکنولوژی (Nanotechnology)، بیوتکنولوژی (Biotechnology)، فناوری اطلاعات و ارتباطات (Information Technology) و علوم شناختی (Cognitive Science) خبر داد و گفت: سعی شده که بین این پژوهش‌ها هم‌افزایی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه مرکزی در سال 93 با تجهیزات کم و در قالب چند اتاق افتتاح شد، هزینه تجهیز آزمایشگاه به کمک ریاست دانشگاه و هیئت رئیسه را حول و حوش 3 تا 3.5 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: به دنبال این تجهیز، از سوی وزارت علوم مقرر بود حداقل نصف هزینه‌ها پرداخت شود که متأسفانه چنین چیزی محقق نشد، این در حالی است که معمولا با پرداخت هزینه‌های موارد خاص و جزئی موافقت می‌شود.  

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی ضرورت آغاز به کار سامانه آزمایشگاه مرکزی را سامان‌دهی و متمرکز شدن آزمایشگاه‌های دانشکده‌های مختلف اعلام کرد و ادامه داد: به این منظور باید دستگاه‌های مختلف و اطلاعات مربوط به آن‌ها وارد سامانه می‌شد که چنین چیزی محقق شده است. در حال حاضر سامانه آزمایشگاهی دانشگاه خوارزمی برای سرویس‌دهی به دانشگاه‌های مختلف اعلام آمادگی کرده است.

مشهدی‌زاده از وجود ۲۸۶ دستگاه در آزمایشگاه‌های این دانشگاه و خدمت‌رسانی به 60 تا ۷۰ دانشگاه مختلف خبر داد و تصریح کرد: آن زمان که دستگاه‌های NMR اکثر دانشگاه‌ها از کار افتاده بود، دانشگاه خوارزمی آماده خدمت‌رسانی به دانشگاه‌های مختلف در این زمینه بود. با این حال در این زمینه همچنان نیازمند کمک‌های مالی و توسعه آزمایشگاهی هستیم.

وی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات توضیح داد: در این رابطه اولین کاری که انجام شده تدوین یک برنامه‌ریزی کلان ۵ ساله بوده است. این نیز حائز اهمیت است که رتبه وبومتریکس دانشگاه از ۸۷ در سال ۹۳ به ۳۹ کشوری بهبود پیدا کرده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه پهنای باند اینترنت از ۲۹۰ مگابایت به ۷۹۰ مگابایت و اینترانِت تهران و کرج نیز از ۶ به ۱۷۵ مگابایت رسیده است، برخی دیگر از اقدامات در این زمینه را تقویت زیرساخت‌های ارتباطی دانشگاه و اتصال فیبر نوری بیش از ۵ ساختمان اصلی دانشگاه٬ تهیه شناسنامه برای تمام سیستم‌های دانشگاه٬ ایجاد پلت‌فرم نرم‌افزاری مناسب و نصب آنتی‌ویروس اصلی بر روی آن‌ها٬ پوشش کامل وایرلس‌های پیشرفته در خوابگاه‌های ارشد و دکتری برشمرد و اضافه کرد: برنامه‌ریزی شده که تا آخر سال ۹۷ بتوانیم اینترنتِ بی سیم ۹۰ درصد قسمت‌های سرپوشیده را پوشش دهیم٬ ضمن آن که چنین برنامه‌ای را برای فضای باز نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

مشهدی‌زاده همچنین از آغاز به کار سامانه یکپارچه اطلاعات پژوهشی به آدرس rds.khu.ac.ir خبر داد و گفت: در این سامانه اطلاعات مربوط به کنفرانس‌ها٬ مجله‌ها٬ اختراعات و کارگاه‌هایی که قرار است برگزار شود، ثبت شده است٬ ضمن آن که امکان نام‌نویسی در کنفرانس‌ها به صورت آن‌لاین نیز فراهم است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع اتوماسیون اداری در سال ٬۹۶ نبود دِیتاسنتر را یکی دیگر از مشکلات پیشین دانشگاه عنوان کرد و گفت: تا پیش از آغاز به کار این سامانه امکان بَک‌آپ گرفتن از داده‌های سیستم گلستان نیز وجود نداشته است. در خصوص دِیتاسنتر سال 95 به وزارت علوم پروپوزال ارائه کردیم که بر طبق نظر مساعد معاونت پژوهشی این وزارت‌خانه تصویب هم شد، اما متاسفانه هنوز به جایی نرسیده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی راه‌اندازی مرکز تخصصی آپا (آمادگی٬ پشتیبانی و امداد) را در جهت تأمین امنیت شبکه‌های استان البرز و بعضی سازمان‌ها در استان تهران دانست و افزود: به‌روزرسانی نرم‌افزارهای دانشگاه و سرویس‌های مختلف نیز که ارتباط بین استادان و دانشجویان ارشد و دکتری را در قالب نرم‌افزار office 365 فراهم کرده٬ از جمله اقداماتی است که در حوزه IT انجام شده است.

مشهدی‌زاده با بیان اینکه قبلاَ مرکزی به اسم ارتباط با صنعت داشته‌ایم٬ از تغییر نام این مرکز به کارآفرینی و ارتباط با جامعه به منظور توسعه آن و نیز قرار گرفتن درجهت مأموریت‌ حل مشکلات جامعه خبر داد و تشریح کرد: ادارات تحقیقات کاربردی٬ کارآفرینی و تجاری‌سازی و بازاریابی ذیل این مرکز قرار دارد.

وی با اعلام اینکه مبلغ طرح‌های تحقیقاتی بین‌دانشگاهی در سال ۹۳ زیر یک میلیارد بوده است٬ مبلغ طرح‌های تحقیقاتی که قرارداد آن در سال جاری بسته شده تا به امروز را ۴.۵ میلیارد عنوان کرد و ادامه داد: اکنون در آستانه انعقاد قراردادی هستیم که مبلغ آن اندکی بیش از یک میلیارد است.

 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی افزود: سرانه اجرای طرح های تحقیقاتی برون دانشگاهی

هر عضو هیئت علمی از ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون تومان در سال ۹۶ رسیده است.

مشهدی‌زاده برخی طرح‌های کلان این دانشگاه را طرح کلان ملی دولت الکترونیک به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان٬ طرح کلان توان‌افزایی جوامع محلی در استان کهگیلویه و بویراحمد به مبلغ ۱ میلیارد و ۳۰۰ هزار تومان برشمرد و مبلغ ۷ طرح‌ بین‌المللی عقدِ قرارداد شده طی سال‌های ۹۴ تا ۹۶  را نیز  ۱۶۰ هزار دلار عنوان کرد.

وی ضمن اشاره به مشکل بودن ورود دانشجویان به بازار کار و صنعت٬ از ارائه خدمات مشاوره‌ای و برگزاری کارگاه‌های مختلف و نیز دوره‌های ۱۵۰ ساعته مهارت‌افزایی در قالب طرح ۲۰۲۰ در دانشگاه خوارزمی خبر داد و گفت: این طرح که در صداوسیما نیز معرفی شده٬ خوشبختانه مورد استقبال وزارت کار قرار گرفته و اِن‌شاء‌الله در آنجا اجرایی خواهد شد. این در حالی است که وزارت علوم نیزاین طرح را به معاونت آموزشی آن ارجاع داده و در جهت اجرایی شدن آن کمیته تخصصی در دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تشکیل شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی طرح ۲۰۲۰ را جزء طرح‌های ملی و دارای قابلیت اجرا در سراسر کشور توصیف کرد و گفت: این طرح می‌تواند خلاء بین دانشگاه و صنعت را پر کند.

مشهدی‌زاده با اشاره به اخذ مجوز تأسیس مرکز رشد از وزارت علوم در سال ٬۹۵ از اختصاص فضاهایی در تهران و کرج به این مرکز خبر داد و افزود: تاکنون ۱۹ شرکت زایشی در قسمت‌های در نظر گرفته شده مستقر شده‌اند.

وی اضافه کرد: مرکز نوآوری و شکوفایی به منظور توسعه کسب و کار در شهرک صنعتی شمس‌آباد واقع در تهران و نیز در شهرک صنعتی اشتهاردِ البرز افتتاح شده که نیروی ثابت دارد، ضمن آن که اساتید نیز به صورت دوره‌ای از آنجا بازدید کرده و از نزدیک با مشکلات صنایع آشنا خواهند شد. در همین زمینه برگزاری کارگاه‌ها و ارائه طرح‌های پژوهشی از سوی اساتید به منظور رفع این مشکلات نیز از اهم فعالیت‌های این مراکز به شمار می‌آید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی درباره مجلات پژوهشی این دانشگاه توضیح داد: طبق آمار وزارت علوم در سال ٬۹۳ از مجموع ۱۶ مجله پژوهشی منتشر شده در این سال تنها ۴ مورد به‌روز بوده‌اند (دارای وضعیت سبز) این در حالی است که تعداد ۷ مجله دارای وضعیت زرد و حداقل یک شماره عقب بوده‌اند. در این رابطه نخستین کار انجام شده به‌روزرسانی این نشریات بوده است.

مشهدی‌زاده افزود: در حال حاضر تعداد این مجلات به ۲۰ رسیده است٬ ضمن آن که صد در صد آن‌ها در وضعیت سبز قرار دارند. با توجه به توانمندی‌های برخی دانشکده‌ها در این زمینه٬ برای انتشار ۲ تا ۳ مجله دیگر به وزارت علوم درخواست مجوز فرستاده‌ایم که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی اختصاص نمایه  DOI به تمام مقالاتِ ۳ سال اخیر و تحت پشتیبانی نرم‌افزار قرار گرفتن آن‌ها را گامی در جهت بهبود کیفیت مجلات دانست و خاطرنشان کرد: استانداردهای لازم برای دریافت نمایه بین‌المللی به مجلات اعلام شده است. در این میان ۸ مجله دارای استانداردهای بین‌المللی بوده که در سامانه Scopous ثبت شده و امیدوار هستیم که نمایه بین‌المللی دریافت کنند.

 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی ابراز امیدواری کرد که سایر مجلات پژوهشی این دانشگاه نیز استانداردهای لازم برای کسب نمایه بین‌المللی را به دست آورند.

انتهای پیام

About upwebdesign

Related Posts