Blog Post

جریمه سنگین فیس‌بوک به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتکا


جریمه سنگین فیس‌بوک به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتکا

 
در ادامه پس‌لرزه های ماجرای “کمبریج آنالیتکا”، فیس‌بوک با یک جریمه سنگین مواجه شد.
رگولاتور دیتای بریتانیا می‌گوید که فیس‌بوک باید 500000 پوند، یعنی چیزی در حدود 660000 دلار، به عنوان جریمه بابت فقدان شفافیت و ناتوانیش در حفاظت از داده‌های کاربران بپردازد.
 
به گزارش سرویس اخبار فناوری به نقل از Latest hacking news، دفتر کمیسیونر اطلاعات(ICO) طرحش برای جریمه فیس‌بوک به خاطر دو مورد نقض قانون حفاظت از داده ها را اعلام کرد. این موارد نقض قانون شامل رسوایی کمبریج آنالیتکا و درز داده‌های متعاقب آن می‌شود.
 
پس از انتشار خبر رسوایی کمبریج آنالیتکا، فیس‌بوک تحقیقاتی را آغاز کرد تا بفهمد چه اپ‌های دیگری ممکن است قوانین مربوطه را نقض نموده باشند. در نتیجه، فیس‌بوک حدود 200 اپ را به خاطر سوءاستفاده احتمالی از داده‌ها معلق کرد.
 
با توجه به این سناریو، دامیان کولینز، رییس کمیته تحقیق، می‌گوید: «با توجه به اینکه ICO می‌گوید که فیس‌بوک قانون را نقض نموده است، اکنون ضروریست که ما بفهمیم کدامیک از اپ‌های دیگری که بر روی پلتفرمشان اجرا می‌شوند ممکن است به شکلی شبیه به آن داده‌های کاربران را جمع‌آوری کرده‌اند. اگر توسعه دهندگان دیگر قانون‌شکنی کرده باشند ما حق داریم از آن مطلع شویم، و کاربرانی که داده‌هایشان بدین طریق مورد دسترسی غیرمجاز قرار گرفته است باید مطلع شوند.» 

یک جریمه دیگر هم در استرالیا در انتظار فیس بوک است

در حالی که ICO بریتانیا جریمه هنگفتی را علیه فیس‌بوک به خاطر رسوایی نقض حریم خصوصی وضع نموده است، یک ضربه دیگر هم در انتظار این شرکت است. فیس‌بوک ممکن است به خاطر ارتباطش با کمبریج آنالیتکا با اقدامات قانونی مواجه شود. این به خاطر درز گسترده داده‌های کاربران استرالیایی بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط کمیسیونر اطلاعات استرالیا است.

ظاهرا داده‌های درز کرده شامل جزئیات مربوط به 311000 استرالیایی می شده است.

 

جریمه پیش‌بینی شده فعلی 500000 پوندی مطابق با قانون حفاظت از داده‌ها، مصوب سال 1998، اعلام شده است زیرا رسوایی کمبریج آنالیتکا و تحقیقات حاصله پیش از ارائه قوانین فعلی GDPR اتحادیه اروپا رخ داده‌اند.

این باعث می‌شود تا فیس‌بوک از جریمه میلیون‌ها پوندی اجازه داده شده در GDPR جدید مصون بماند.  

 

About upwebdesign

Related Posts